Ahoj! Premiera książki ‚Republika piratów’!

jggKilka godzin temu w księgarniach pojawiła się książka, którą powinien zakupić każdy miłośnik Jack’a Sparrowa i Kapitana Haka – ‚Republika piratów’ autorstwa Colina Woodarda.
Jaki powinien być pirat wie każdy kto oglądał ‚Piotrusia Pana’ albo ‚Piratów z Karaibów’; musi pić rum, bałamucić damy na lądzie, rabować i nie przejmować się nikim, kto pozostawał na brzegu. Najważniejsze dla niego było bogactwo i dla niego gotowy był na każde poświęcenie (nawet strata kończyny nie była ceną zbyt wysoką za skrzynię złota) a kiedy już skarb zdobył to zazwyczaj zakopywał go głęboko pod ziemią, aby inny, bardziej sprytny, waleczny albo po prostu bardziej pijany pirat, mu go nie zabrał.
Colin Woodard przewertował kilkaset stron starodruków i z tego stworzył książkę, która współczesnego czytelnika oczaruje pirackim życiem.
Złota era piratów to lata 1715 – 1725. Kapitanów wybierano wtedy przez głosowanie, łupy dzielono po równo a decyzje podejmowano wspólnie na zebraniach; kto by się spodziewał takiej demokracji na pirackim statku… Wśród piratów byli marynarze, uciekinierzy, niewolnicy i ci, którzy pragnęli odnaleźć swoje szczęście na morzu.
‚Republika piratów’ opisuje najsławniejszych piratów tamtej epoki; Czarnobrodego, Czarnego Sama i Henry’ego Avery’ego, który był wzorem do naśladowania dla innych korsarzy.
Autor ma niezwykłe pióro; zręcznie i z lekkością pisze na temat, który łatwy nie jest. Posiłkując się jedynie historycznymi materiałami stworzył coś, co trafi do ludzi dzisiejszego czasu. Jak na tacy podał nam przepyszną historię karaibskich mórz, okraszoną smakowitymi ciekawostkami i opisami zapomnianych bitew, które kiedyś zdarzyły się naprawdę.
Moi drodzy majtkowie! Jako kapitan na tym statku każę Wam zejść na ląd i jak najszybciej przeczytać tą książkę. Inaczej nie dostaniecie ani kropli rumu! Ahoj!

Za książkę dziękuję panu Oskarowi w wydawnictwa

78 Komentarze

  • Też ostatnio postawiłam na ambicję i zamówiłam książkę Hawkinga ‚wszechświat w skorupce orzecha’ :)

 1. książek o piratach nigdy nie czytałam, ale uwielbiam Piratów z Karaibów:P jestem ogromną fanką Jack’a Sprarrow’a i z tego co tu czytam książkę muszę przeczytać:P

 2. Podziwiam pisarzy co ze strzępków jakichś starodruków są w stanie stworzyć powieść trafiającą do współczesnego odbiorcy. Zacna recenzja, krótko i na temat tak jak lubię. :)

  Oj tak, zakładając mój blog nie spodziewałem się poznania tylu wspaniałych osób, z którymi wymiana komentarzy to sama przyjemność.

  Pozdrawiam!

  • Czasami lepiej napisać krótko niż się rozwodzić nad tematem :)

   Mam cichą nadzieję, że poznam kiedyś choć niektóre osoby z blogosfery :)

 3. Film był dobry, może nie jakiś super, ale sam bohater Jack Sparrow -rządził :D
  Nie wiem jednak czy skusiłabym się na tą lekturę.. Ale dal wiernych fanów-na pewno niezła gradka!

 4. Fajnie napisałaś, zwłaszcza ten ostatni akapit mi się podoba. :) A jeśli chodzi o piratów, zawsze lubiłam opowieści o Anne Bonney i Mary Read albo o Ching Shih. :)

 5. Taaaak, no więc z piratami w literaturze to jeszcze do czynienia nie miałam- jakieś zboczenie, zawsze mi się wydaje, że spotkam ich tylko w bajkach dla chłopców- a przecież to nieprawda ! :D

 6. Hej Kochana, a czytałaś może „Więzień labiryntu”? Byłam ostatnio na tym w kinie i bardzo mnie korci, aby przeczytać książki. Zastanawiam się, czy kupować, więc jakaś opinia by mi się przydała.

 7. Dominik już mnie wierszem do tej lektury przekonał, jak widzę Tobie też się książka podobała więc kiedyś na pewno przeczytam; a jak rum w zamian dostanę toż to czysta przyjemność :P

 8. Zaciekawiłaś mnie :D Poczytam jeszcze inne opinie na temat tej książki. :) Piratów uwielbiam, jacy by nie byli. Czytanie o bitwach morskich to dla mnie świetna zabawa. :D

 9. Piraci nigdy mnie za bardzo nie ciekawili, więc myślę, że to książka nie dla mnie i nie przeczytam. Chociaż smuci to, że nie dostanę przez to ni kropli rumu ;p

 10. Nie jestem miłośniczką takich książek, ale w sumie fajnie, że coś takiego powstaje, bo ostatnio miałam wrażenie, że przez ,,Zmierzch” królują jedynie wampiry i wilkołaki hahaha ;)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.